Náš partner pro sportovní vybavení

www.sportobchod.cz/hokejova-vystroj

Příspěvek forum

Fórum

Ahoj, ja můžu termín 18.-19.6. MB

Zaslal/a: Martin-B  •  Čas: 20.5.2022 14:16

Hlavní sponzor

Logo CTS Okřínek

Reklama

Vyhledávání

Menu

Uživatel

"Hmmm, zřejmě nějakej slušnej oddíl!"
Kategorie: Taktika

Útočník HHH Převzato od pana Františka Drbohlava

KAPITOLA 3, Útočník

- je hráč v poli, jehož úkolem je dopravit kotouč do soupeřovy branky a bránit soupeři v jeho obraném pásmu založit protiútok (napadání). Vždy pomáhá v obraně a to v rámci svých obraných povinností.

Centr

- tento hráč je mozkem útoku a jeho hlavním úkolem je připravit svým křídlům gólovou situaci. Sbírá kotouče a rozděluje je na spoluhráče a chodí důsledně před gól. V případě že hrajeme systém bránícího centra, hraje útočníka s obranými úkoly.

  • Centr vždy při založení útoku začíná od vlastní brány, aby převzal nahrávku od obránce a nikdy neodjíždí z obrané třetiny pokud nemá formace v držení kotouč. Pak najíždí ve směru kotouče na nahrávku.
  • Centr vždy jede se spoluhráčem, který má v držení kotouč tak, aby si ho mohli vyměnit a centr rozehrát na druhé křídlo. Nikdy se nestaví za protihráče, ale před něj, aby mohl převzít nahrávku. Nahrávka skrze protihráče je hra na náhodu.
  • Centr přistupuje ke svým hráčům bojujícím o kotouč u hrazení aby ho mohl vzít a hrát. Pozor!! Pokud o kotouč bojuje obránce centr se vždy staví za něj směrem k vlastní obrané třetině tak, aby vypíchnutý kotouč nemohl sebrat protihráč a ujet! Proto se ani centr nezapojuje do tlačenice u hrazení, tím se vyřazuje ze hry o kotouč.
  • Centr nejezdí za branku soupeře a do útočných rohů pro kotouč, jeho místo je před brankou a v prostoru na kruzích tak, aby tvořil spojku mezi svým křídlem a obráncem, mezi oběmi křídly a vždy svojí pozicí tvořil s těmito hráči trojúhelník.
  • V obrané činnosti si v prví řadě hlídá centra soupeře nebo hráče, který najíždí z druhého sledu na zpětnou přihrávku ( na tzv. tandem). Nikdy nezůstává ve středním pásmu bez kotouče, pokud se jeho spoluhráči brání. Jeho úkolem v obrané činnosti je přistupovat k hráčům bojujících o kotouč. V momentě kdy kotouč získá, křídla se uvolňují a centr nahrává.
  • Pokud má křídlo v útočném rohu v držení kotouč a chce s ním vyjet před bránu, centr mu u soupeřovy branky zablokuje protihráče a tím mu vytvoří potřebný prostor a čas pro nahrávku, vyjetí, či střelu.

Hlavní zásady individuální činnosti centra :

1) Centr vždy začíná od vlastní brány a neopouští obranou třetinu pokud nemá jeho formace kotouč pod kontrolou.

2) Centr jede vždy s křídlem, které má v držení kotouč, aby mohly spolu kombinovat.

3) Centr přistupuje k hráčům bojujícím u hrazení o kotouč, aby ho mohl sebrat a rozehrát.

4) Centr vytváří svojí hrou spojku pro rozehrávku mezi svými hráči. Neschovává se za protihráče, předstupuje před něj, aby mohl převzít kotouč.

5) Nejdůležitější u centra je přesná a rychlá přihrávka, více než tvrdá střela.

6) Centr musí natvrdo chodit do dorážek u soupeřovy branky.

7) Povinností centra je vyhrát vhazování!


Levý útočník (levé křídlo)

- je hráč v poli, jehož hlavním úkolem je překonat za pomocí svých spoluhráčů obranu a brankáře soupeře a docílit branky. Již z názvu levý vyplývá , že jeho hrací sektor je levá část hrací plochy ve směru útoku od podélné osy hr. plochy.

  • Při založení útoku si levé křídlo sjíždí tzv. do pytle ke svému obránci a dostává buď od něj nebo od centra nahrávku do jízdy , kterou zpracuje a buď jede sám nebo rozehraje na druhé křídlo . Je li útok veden vlevo, jede podél hrazení a může si s centrem podle situace vyměnit místa.
  • Založí li obránci útok po pravé straně, levé křídlo jede pak prostředkem hřiště, po nahrávce pak hru přenese na levou stranu, kde je volný prostor a snaží se natlačit se co nejvíce před bránu a popřípadě zakončit.
  • Je li ve snaze se dostat před branku účinně bráněn soupeřem a nemá pro nahrávku volného spoluhráče, zatáhne kotouč do svého útočného rohu a tam rozehraje na centra před bránu, nebo na druhé křídlo za bránou soupeře, nebo na modrou čáru na svého obránce. Je zbytečné přijít o kotouč a útočné pásmo snahou zakončit za každou cenu.
  • Přijdeme li o kotouč a soupeř úspěšně založil protiútok, vracíme se se svým hráčem - pravé křídlo- i když nemá v držení kotouč. Vždy se snažíme být mezi oběma protihráči, aby si nemohli nahrát.
  • Pokud hrajeme systém s bránícím centrem, drží si levé křídlo pravého obránce soupeře. Nejde do obranného rohu pomáhat obránci - to je povinnost centra. Hrajeme li systém bránícího levého křídla, levé pak přistupuje k obráncům pro kotouč a centr drží pravého obránce soupeře.

Pravý útočník (pravé křídlo)

Pravé křídlo je hrotový hráč v poli, jehož hlavním úkolem je překonat obranu a brankáře soupeře a docílit branku. Rovněž na sebe váže svým pohybem protihráče, aby uvolnil druhou stranu pro založení útoku. Obr. 18: pravé křídlo najíždí do středního pásma jako první z útočníků a váže na sebe obránce soupeře, pokud nedostane nahrávku, najetí zopakuje. Po nahrávce podobně jako levé křídlo po své straně.

  • V obrané činnosti se vrací se svým hráčem - levý útočník soupeře- a v obraném pásmu hlídá levého obránce soupeře. Vždy bruslí mezi hráčem kterého brání a protihráčem kterému chce nahrát, nebo přijmout nahrávku.

Hlavní zásady činnosti levého a pravého útočníka

1) Útok začíná v obraném pásmu, proto si útočníci najíždějí hluboko do pásma pro kotouče, aby nedošlo k přečíslení napadajícím soupeřem.

2) Ve středním pásmu se snaží rychle nahrát na volného spoluhráče .

3) Pro nahrávku si najíždí do oblouku.

4) Odstavuje hráče tělem a vytváří tak prostor pro spoluhráče.

5) U soupeřovy branky rychle bruslí a neustále udržuje postavení mezi spoluhráči do trojúhelníku.

6) Pokud nemůže bezpečně přihrát na obránce, nebo na volného centra před brankou soupeře, hraje kotouč za soupeřovu branku, kam si pro něj najede druhé křídlo a zkusí to z druhé strany.

7) Má li v držení kotouč pravý obránce na útočné modré čáře, pravé křídlo je v pravém útočném rohu, aby si s ním mohl kotouč vyměnit, levé křídlo jde před bránu a obráceně.

8) V případě , že kotouč dostane pod kontrolu soupeř, útočníci se vracejí spět se svými protihráči, které hlídají, l.křídlo s p.křídlem soupeře, p.křídlo s l.křídlem soupeře, centr s centrem až k obranému pásmu, kde si je přeberou obránci, pokud se útočníkům nepodaří soupeře odstavit od kotouče již ve středním pásmu.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.